içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

CHP PM ÜYESİ GÜNAYDIN DAN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın CHP Bursa İl Başkanlığını ziyaret etti. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yönetilemediğini söyleyen Günaydın, “Türkiye’nin yönetilemediği gerçeği karşısında 2023'e bu iktidarla yürüme olanağı kalmamıştır. Seçim yasasında bir değişiklik yaparak seçime gitmek istemektedirler.

CHP PM ÜYESİ GÜNAYDIN DAN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

BURSADA HABER 16

CHP PM Üyesi Günaydın'dan Bursa'da erken seçim açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın, partisinin Bursa İl Başkanlığında ülke gündemini değerlendirdi. Türkiye’nin başanlık sistemi ile yönetilemez hale geldiğini söyleyen Günaydın, Dünya Gıda Günü'ne de değinerek AK Parti hükümetinin tarım politikalarını da eleştirdi.

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

Normal şartlarda 2023’te Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Günaydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olabilmesi için bir erken seçimin gündeme geleceği konusunda kuşku duymadıklarını belirtti.

Günaydın, “Anayasanın 116 ve 167’nci maddelerini birlikte değerlendirdiğimizde Erdoğan’ın yeniden aday olabilmesi için bir erken seçimin gündeme gelebilmesi konusunda bir kuşku duymamak gerekiyor. Zaten yönetilemediği gerçeği karşısında 2023 yılına kadar da bu iktidarla yürüyebilmenin olanağı da zaten kalmamıştır. Anayasa değişikliği yapamadıkları için. Seçim yasasında bir değişiklik yaparak seçime gitmek istemektedirler. Anayasanın 167 maddesi uyarınca seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin izleyen seçimlerde uygulanabilmesi için aradan en az bir yıl geçmesi gerekir koşuluyla 2022 sarkabilecek bir erken seçim söz ediyoruz. Tarihlerden çok daha önemli bir konu vardır. Türkiye artık bir uçuruma doğru sürüklenmektedir ve artık yeni bir anlayışla yeni bir yönetme zihniyetiyle memleketin bu uçurumdan kurtarılması ve yeniden çağdaş demokratik devletler düzeyine ve onların yönetim biçimlerine doğru taşınması gerekmektedir.” dedi.

PM Üyesi Günaydın, ‘ışık’ tartışmaları konusunda da şunları söyledi;

"BERBEROĞLU KARARI GÖLGELENİYOR"

“Yol yapmakla köprü yapmakla övünenlere şunu ifade etmek isterim ki yap-işlet-devret üzerinden yapılan köprülerin çocuklarımızın üzerinde bir borç yükü oluşturduğu konusunda hiçbir tereddüt yoktur. Türkiye Anayasa Mahkemesinin ışıkları mı açık İçişleri Bakanlığının ışıkları mı açık tartışmasına sıkışmaktadır. Bu sıkışma Anayasa Mahkemesi’nin açık kararını uygulamayan Ağır Ceza Mahkemesi kararını maalesef gölgelemektedir.”

EKİM ALANLARI AZALIYOR

 “Dünya Gıda Günü” çerçevesinde tarım üretimiyle ilgili görüşlerini de dillendiren Günaydın, “Son 20 yıl içerisinde Türkiye’de 35 milyon dönüm alanı çiftçi ekmekten vazgeçmiştir ve çiftçilikten vazgeçen nüfus sayısı 700 binden fazladır. Peki nasıl bir ülkeyiz biz? Biz yılda 1 milyon nüfus artıran ülkeyiz. Bir ülke düşünün ki yılda 1 milyon nüfus artırıyor ama o ülkede 20 yıl içerisinde ekilebilen alanlar 35 milyon dönüm azalıyor. 35 milyon dönüm, 3 Trakya büyüklüğündeki bir alanı ifade etmektedir. 10 milyar dolar tarım ürünü ithalatı yapıyoruz. 6 milyar dolar da tarımsal hammadde ihracatı yapmıştır Türkiye. Açık 4 milyar dolardır ve bugünkü dolar kuru üzerinden bu 30 milyar liranın üzerindedir.” dedi.

 

 

Tarih: 17-10-2020

FACEBOOK YORUM
Yorum