içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Kadere bak CHP’de kimler kimlerle beraber!

CHP’de kongre takviminin açıklanmasıyla birlikte hesaplarda artık masanın üzerinde yapılmaya başlandı.

Bugün merkezden başlayalım. Önce Nilüfer…

İlçe başkanlığı için ilk resmi aday Erman Aydıngün. Aydıngün’ü hali hazırda Mustafa Bozbey ve muhtemel il başkanı adayı Erol Gülmez destekliyor.

Yine Nilüfer’de ismi geçen Özgür Şahin, an itibariyle Erman Aydıngün ve Erol Gülmez’in yanında duruyor.

Eski ilçe başkanı Mehmet Turan Tansal Fırat Yılmaz’ı adaylığından yana. Ancak Tansal’ın Akkuş’la arayı düzelttiği ve bu projeden vazgeçebileceği de konuşuluyor.

Bir başka aday ise mevcut ilçe başkanı Özer Anaç.

Mevcut il başkanı Hüseyin Akkuş’la hareket eden ona yakın duran Anaç, denklemden önde çıkmak için uğraşıyor. Ancak mevcut siyasi ortamda Anaç’ın çok şansının olduğunu düşünmüyorum.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ise şimdilik uzak duruyor. Ortada görünüyor.

Osmangazi’de ise işler daha karışık.

Mevcut ilçe başkanı Mete Akyolcular, Cengiz Çelikten, Sinan Nergis, Halil Karaer, Zeynel Kirte ve Raşit Gürbüz şimdilik ortaya çıkan adaylar.

İsmet Karaca Mete Akyolcular’ı gezdiriyor şu anda ama son tahlilde işin rengi değişebilir. İl Başkanı Hüseyin Akkuş’la dirsek temasına giren ve PM sözü alan Karaca, Akyolcular’ın arkasından çekilebilir. Zaten parti içinde çok tartışılan bir isim olan Akyolcular’ın şansının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Osmangazi’de bir başka güç odağı Bursa Milletvekili Erkan Aydın. Son seçimde Osmangazi’de ciddi bir oy alan Aydın, Mete Akyolcular’ı istemiyor.

Diğer adayların birleşerek bir isim üzerinde uzlaşmasını istiyor. Ağırlığını koyan Aydın, ciddi bir çalışma yürütüyor.

Yıldırım’da Nihat Yeşiltaş kongrede aday. Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın desteğini de arkasına almış durumda. Ancak burada bir ihtimal daha var.

Güner Aklan ise Mesut Şahin’i öne sürüyor. Son tahlilde kendisi de aday çıkabilir. O ihtimalli yazının ilerleyen bölümünde anlatacağım.

İl Başkanı Hüseyin Akkuş, yeni dönemde de devam etmek istiyor. Şimdilik karşısına Erol Gülmez çıkacak gibi görünüyor.

Mustafa Bozbey’in desteğini şimdilik alıyor Gülmez.  Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’ın da Hüseyin Akkuş’u desteklemesi beklenmiyor. Erkan Aydın’ın da Akkuş’tan yana tavır alacağını düşünen yok.

Nurhayat Altaca Kayışoğlu şimdilik uzak duruyor. Kayışoğlu Hayri Türkyılmaz’a göre tavır belirleyecektir. Hayri Türkyılmaz ile İsmet Karaca’nın uzun zamandır birbirlerini destekledikleri ortada. Ancak Karaca-Akkuş-Sarıbal ittifakı oluşursa Türkyılmaz’ın nasıl bir adım atacağını da iyi hesap etmek lazım.

Yüksel Özkan, kendisini listeye koyup meclise taşıyan Hüseyin Akkuş’un yanında olacaktır.

Şimdi mevcut durumda Hüseyin Akkuş’un yoldaşım diye sahiplendiği Orhan Sarıbal, kendisini destekliyor.

Ancak Sarıbal, Yıldırım’da Nihat Yeşiltaş’ın yerine bir aday bulabilirse, Yeşiltaş’ı il başkanlığı için sahaya sürebilir. Bu durumda da Hüseyin Akkuş’a dönerek, “Başkan sen çok yıprandın. Bu süreçte olmayacak bu iş gibi, Boşuna yine kendini yıpratma” diyerek rotayı çevirme ihtimali de oldukça yüksek.

Gelelim Mustafa Bozbey’e.

Bozbey hali hazırda Erol Gülmez’in yanında duruyor. Nilüfer’de de Erman Aydıngün’ü destekliyor. Ancak ilçelerde istediğini alırsa il başkanlığı için başka bir ismi de öne sürebilir.

Bu da tabi tüm dengeleri bir anda değiştirebilir.

CHP’de kulisler pazarlıklar akşamdan sabaha kadar sürüyor. Bakalım önümüzdeki günlerde daha neler duyacağız.

KAYNAK .ALPASLAN YIDIZ

 

Bu yazı 4723 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum