içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Medya-Siyaset- İktidar Üçgeninde Medya Gerçeği

Medya organları özgür ülkelerde insanların gözü kulağı konumundadır. Fakat bazı durumlarda medya organları bağlı oldukları medya patronu veya diğer güçlerin etkisi altında kalarak haber vermektedirler. Medya organlarının asıl görevleri verdikleri tarafsız haberler ile insanların doğru bir şekilde bilgilenmelerini sağlamaktır. Ancak bu görevlerini her zaman doğru bir şekilde yerine getirememektedirler.

Günümüzde medya organları bir tarafın görüşlerini diğerine göre daha çok gündeme taşımaktadır; bu davranış şekli de basın etiği, ülke gerekleri ve toplum yaşamıyla örtüşmemektedir. Başka alanlarda faaliyet gösterirken medya alanında da söz sahibi olan (çapraz mülkiyet kavramı çerçevesinde) patronlar gerek kendi çıkarlarını korumak gerekse ekonomik ya da siyasi olsun ülke gündeminde söz sahibi olabilmek için taraflı davranışlar sergilemektedirler. Bazen kendi çıkarları bazen de başkalarının çıkarları için medya organlarının serbest hareket etmesine engel olmaktadırlar. Eşdeyişle istedikleri konuların manşetlere ya da ekranlara çıkmasını sağlamaktadırlar. Konunun önemi nedeniyle bu alanda propaganda modeli gibi modeller geliştirilmiş ve ilgililerin dikkatine sunulmuştur.

Bu çalışmada ise taraflı davranış sergilediği düşünülen medya organlarının 2019 yerel seçimleri çerçevesinde nasıl hareket ettikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlardan ise medya organlarının mevcut hükümetler ve muhalefet partilerinden herhangi birinin lehinde ya da aleyhinde davranış sergiledikleri belirlenmiştir. Yapılan uygulama çalışmasıyla da konu örneklerle desteklenmeye çalışmıştır.Bundan sonrada bu duzen böyle gıdermı bilmem ana yandaş medya hiç uslanmıyor her akşam televzıyonlarda durmadan aynı haberlerı tekrar tekrar yayınlıyarak ıhtıdara yalakalık olsun diye yalan haberlerı verıyor. artık türk toplumu bu tür haberlerden sıkıldı bence bir an onçe bu durumu ıhtıdar ve mahlevet birlikte bu haberlerın önüne gecmelı televzyon kanalları ciddıden çok bozuk kimin ne yaptıgı belı degıl kanallar artık birer rant halıne gelmiş önüne gelen birşeyler pazarlama derdınde dinı konular daha vahim bilinçsız insanlar bilmeden dınımızı yanlış yonlendırıyollar çok vahım bir durum  bunların bir an önçe onune gecılmelı tv kanalları dogru adeeslerıne gerı dönmelidirler halkın haber alma hakkını gasp edenlere bu fırsat verılmenelıdır Türkiye dınayet başkanlıgını ve tv kurumlarını rutugu  bir an önce görevlerını yapmalarını istiyorun  tv kanallardakı bu rezıllıklere bir san verın saygılarımla TURAN TURAN MEDYA HABER GURUBU

 

Bu yazı 4494 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum