içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İŞGALCİ KİM YAHUT KİMLER.

Sevgili dostlar, bu gün, bazı partilerin önlerinde yapılan gösteriler ile ilgili yazmak istiyordum. Fakat Bursa'da yüreğimi burkan bir durum ortaya çıkınca buna öncelik vermek zorunda kaldım.
Olay yerel ama insan olan herkesi ilgilendirecek niteliği ile genel.
Önceki gün, Osmangazi ilçe belediye zabıta ekiplerinin tarihi Tahtakale köylü pazarında yaptığı müthiş operasyonla kaldırımları işgal eden satıcıların ürünlerini topladı. Bu arada 94 yaşında bir ninenin de ürünlerini aldı.
Bu acı olaya tepkiler sürerken Osmangazi belediye başkanının açıklaması canımızı dahada acıttı. Oradaki satıcı köylülere İŞGALCİ dedi.
Bay başkan, sayın Mustafa Dündar bey, o köylüler orada işgalci değildir. İşgalci olan belediyenizdir. Ben bildim bileli o küçük meydan köylü pazarıdır. Belki yüzlerce yıllık pazar yeridir. Köylüler kendi bahçelerinde, tarlalarından topladıkları ürünleri (ki bir insanın taşıyabileceği boyuttadır) getirir orada pazarlarlardı. 
Ama siz meydanın üzerini kapatıp, kahvehaneye çevirdiniz ve kiraya verdiniz. Yani pazar yerini işgal ettiniz. Pazarcı köylülerde sizin kahvehanenin yanında, bir metre genişlikteki kaldırımda ürün satmaya başladılar. Oraya ancak sekiz on kişi sığabildiği içn de sayıları giderek azaldı.
Siz işgalci arıyorsanız o köylülerin olduğu yerden maksem caddesine doğru yürüyün. Bakalım kaldırımda iki adım atabilecekmisiniz. Aylarca kapalı tutup güzelleştirdiğiniz o caddenin dar kaldırımları tamamen esnafın işgalindedir. Fakat o esnafa dokunamazsınız. Yalnız orası mı? Atatürk caddesini boydan boya kat edin tüm kaldırımlar işgal altındadır. Her tarafta sokaklar, kaldırımlar işgal altındadır.
Zaten kaldırım özürlü olan Osmangazi ilçemizde insanları iki adım atabileceği boş kaldırım kalmamıştır. 
Fakat siz esas işgalci esnafa dokunamazsınız. Kullandıkları alanı işgal edip beş metre boyunda kaldırıma ittiğiniz gariban köylüleri "işgalci" diye tepelersiniz.
İşgalci olan belediyeniz ve dokunamadığınız sabit esnaftır. Köylüler değil.
Sizi kınıyorum.

Bu yazı 2433 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum