içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KADIN CİNAYETLERİ VE REHABİLİTASYON

Kadın cinayetleri toplumumuzun kanayan yarası. Korkutucu tırmanışı, yürek burkan öyküleri ile sürekli bu konuyu konuşur olduk. Anlamlandırmaya,çözüm üretmeye  çalışıyoruz. Sırtında yumurta küfesi olmayanlarla  işi gücü çatlaklar üretmek olan malum familya sokaklara doluşup bu olayı erkek düşmanlığı ile çözeceğini ilan etti bile. Onlar bağıradursun bu iş ciddiyet istiyor.

     Kadın cinayetlerinde  ilk bakışta erkek egosu gerçek sebep gibi   ve psikolojik faktörler öne çıkıyor gibi görünse de  rakamlar bunu doğrulamıyor. Zira faillerin yarıdan fazlası ya işsiz yada süresiz ve nitelikli işlerde çalışmıyor. Yani  kendilerini doyumlu, başarılı hissedecekleri bir meslek hayatları yok. Keza eğitimleri de nitelikli bir iş için yetersiz. Rakamlar bize  köylülük içinde de ,yani  tarlasında ekmeğinde olan insanlar içinde de fail ve mağdur oranının düşük eğitime rağmen çok az olduğunu  söylüyor.

 Sonuç, ne kadar üretim, ne kadar nitelikli üretim o kadar çözüm.

     Tabii ki bu , nihai çözüm. O zamana kadar da yapılacak çok şey var. Potansiyel tehlike eşe ve partnere ısrarlı şiddet,hayatta tek varoluş  yeri gördüğü ilişkinin bitimini kabul etmeme gibi hallerde  koruma tedbirleri kadar eğitim de önemli . Mümkün ki koruma tedbirlerine olası şüphelinin mesleki,psikolojik ,sosyal eğitimi eklense, böyle merkezler kurulsa  faydalı olacaktır.  

     Faillerin çoğu ilkokul, kalan  önemli dilimi ortaögretim mezunu. Meslek eğitiminde ve yüksek öğretimde şiddet  var fakat cinayet çok az. İlk ve ortaokul eğitiminde konuya dair yaşa uygun  bilinçlendirme hedeflenebilir.

     Ve anneler, toplumun  tersine yönlendirmelerine de direnerek erkek çocuklarını , içi kolay kolay dolmayacak bir ego ile beraber büyütmesinler.

Bu yazı 1145 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum