içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

EYT'lilerin umudu yeniden tavan yaptı! Raporlar sonuç getirecek mi?

EYT'liler, yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT sorunu ile ilgili Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirmişti.

Ardından..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik'ten de bir rapor istenmiş, yine sosyal güvenlik uzmanı olan birkaç kişiden de yine rapor hazırlanması, EYT sorununun çözümü için formül önerileri talep edilmişti.

Bu isimlerden biri de Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, hazırladığı EYT ile ilgili raporu ve çözüm önerilerini Cumhurbaşkanlığı'na sunduğunu kamuoyuyla paylaşmıştı.

Erdursun'un raporunda dikkat çeken hususlar şunlar;

"1 Eylül 2019 emeklilikte yaşa takılanların sayısı 5 milyon 404 bin 924 kişidir.

Yasa çıkarsa 5 milyon 404 bin kişinin emekli olursa maliyeti ortalama emekli maaşı 1600 TL x toplam EYT sayısı 5.404.924= 8.647.878 TL..

Yıllık EYT Maliyeti 8.647.878.400 x 12= 103.774.540.800TL'dir.

Ancak bugün yasa çıkarsa 5 milyon 404 bin kişinin hemen emekli olması mümkün değildir.

Bu durumda Emeklilikte Yaşa Takılanların Emekliliği en az 10 yıllık süreye yayılacaktır.."

Yine emekli aylıkları ile ilgili de raporda ilginç detaylar var..

"Ülkemizde işsizlik verileri son dönemlerin en yüksek seviyesinde, 4 milyon 202 bin kişi işsiz. İşsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile yüzde 13,0 oldu.

Ülkemizde 4 Milyon 202 bin işsiz varken, emekli olup çalışanların ya da iş arayanların toplam sayısı ise yaklaşık olarak 4 milyon 500 bin,

İşsizlik bu kadar artmışken düşük emekli maaşları ile geçinemeyenler çalışmak zorunda ve her geçen günde çalışmaya devam edecektir. Ortalama emekli maaşı 1600TL.."

Tabi bir kişiden değil, birçok uzmandan bu konuda rapor istenmiş durumda.

Bunlar ciddi bir şekilde değerlendirilip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne konulacak.

Bu süreç ne kadar sürer?

Raporlar hızlı bir şekilde hazırlanıyor. Çünkü, zaten konunun uzmanları bu konuda sürekli çalışma içerisindeler.

Sadece burada raporların değerlendirilip, tek rapor haline getirilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulması..

Tahmini 6 aylık bir çalışma olarak öngörebiliriz. Sonuçları ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın değerlendirmesi ve devletin bu konuda bütçesinin yeterli olup olmayacağı..

Geçtiğimiz günlerde EYT'lilerle ilgili bir yazı yazmıştım. Avrupa'da ve dünyada emeklilik yaşının ne olduğu ile ilgili..

Gelen yoğun tepkiler vardı. Olumlu ya da olumsuz tepkiler arasında çalışma saatleri de vardı.

Avrupa'da ya da dünyada çalışma saatleri nasıl?

Türkiye'de çalışma saatleri nasıl?

Alınan ücretler ne kadar?

Bir okuyucumuz, yazdığım yazı üzerine tepkisi aynen bu şekilde;

"Merhabalar Mesut Bey. Nispeten EYT karşıtı yazını okuduğumda  bir veriyi eksik gördüm. Pekte Şam'da kayısımız yok. Avrupa'daki emeklilik yaşı verileri yanında haftalık çalışma saatlerini de merak ettim. İş bulma ve ücret, alım gücü değerlerini de hiç merak etmeden hem de... Kimse hak etmediği bir şey istemiyor ve artık kimse eskisi kadar saf değil. Geriye dönük kanun işletilerek mağdur olan insanlar haklarını hukuk düzeyinde haklarını alacaklarına inanıyorum. Batık şirketlere, atıl yatırımlara, yabancı göçmenlere para bulan hükümetlerimizin vatandaşına para hesabı yapamayacağını düşünüyorum. Ayrıca sizden gazeteci olarak sosyal güvenlik sisteminin çalışanları cezalandırdığını bunun ülkemize büyük zarar verdiği konusunda araştırma yaparak yazılar bekliyorum. Belli ki çalışma sisteminiz sadece yaş değil saat üzerinden hesaplanması gerekiyor. İnsanlarımız ekstra mesailer ile haftalık 50-60 saat arası çalışmaktadır. Buna gece çalışması da dahildir. Bir otomobili bile yıl veya kilometreden hangisi önce gelir ise bakıma götürüyoruz. İnsanımızı mı sevmeyeceğiz? Ben erken emekli vatandaşlarımızın köye dönerek tarım ve hayvancılığa katkı sağladığını, aile yapısı, yaşlı ve çocuk bakımında ciddi rol aldığını düşünüyorum. Yoksa bunun için devletimizin ciddi kaynaklar ayırmak zorunda kalacağını aşikar. Türk milleti zekidir, Türk milleti çalışkandır. Önemli olan Türk milletine ve hukuğa değer vermek. Selamlar.."

Okuyucularımızın sesine kulak vererek biraz araştırma yaptım.

İşte bu araştırma sonucunda elde edilen bilgiler..

"OECD'nin çalışma saatleri ve reel ücret verilerine göre, Türkiye'de yaşayan çalışanların Avrupa ülkelerinde çalışanlardan daha az ücret alarak daha fazla çalıştığı görülüyor...

Bir Avrupalı çalışanın haftalık ortalama çalışma süresi 40 saate bile ulaşmazken Türkiye'de çalışan biri Avrupalı çalışandan 8-19 saat fazla çalışıyor.

Bu yazı 952 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum