içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ZİRAAT PARKI NA SİT KALKANI

Çevreyle ilgili hep kötü haberler gelir.

Doğal olarak da gündem olur.

Bursa'nın son on yılına bir göz atıldığında çevre katliamları için verilen mücadeleler ön plandadır.

Bursa'nın birçok çevre felaketinin eşiğine gelmiş olması, bu konuda verilen mücadeleler, bugün için Bursa'yı bir parça korumayı başardı.

O kadar çok örneği var ki bunun...

DOSAB Termik Santrali bunun en öne çıkanı oldu ama Mustafakemalpaşa'nın Kosova, Büyükorhan'ın Karaağız köylerine yapılmak istenen biyokütle enerji santrallerini de not etmekte yarar var.

Hem Kosovalılar hem de Karaağızlılar büyük bir direniş gösterdiler.

Bursa'nın doğaseverleriyle buluşan eylemlere imza attılar.

Sonuçta...

Çok çektiler, çok üzüldüler ama köylerini korumayı başardılar.

3 milyonluk nüfus...

Sanayi yoğun kent...

İstanbul gibi mega bir kente çok çok yakın olma gibi parametreler Bursa'yı sürekli olarak tehdit altında yaşamaya mahkûm etti, ediyor.

Elbette...

Siyasetin iktidar boyutuyla çevreye karşı kararlı bir duruş içinde olmaması bu tip girişimlerin Bursa üzerinde yoğunlaşmasına neden oluyor.

Orhaneli, Mustafakemalpaşa, Karacabey hattında daha çok yoğunlaşan mermer ve taş ocaklarını da çevreyi etkileyen tehditler olarak dile getirebiliriz.

Zira bu bölgelerin durumu oldukça kötü.

Her yer deyim yerindeyse delik deşik.

Bu kadar ağır bir tablonun seyrettiği Bursa'da eylemsellik olmadan çevre konusunda bazen sevindirici gelişmeler de oluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Hürriyet ve Yeni Karaman arasında kalan Ziraat Parkı'nı 21 Mayıs 2019 tarihinde "Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı" ve "Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak tescil etmiş olması...

Bursa'nın göbeği diyebileceğimiz bir alanın gelecek nesillere bırakılması konusunda önemli bir adım olarak önümüzde duruyor.

Bursa'nın nasıl tahrip edildiğini görmek isteyenler, Gürsu'nun sırtını yasladığı Katırlı Dağları'nın tepesindeki Dışkaya TOKİ konutlarının bulunduğu bölgeye gidip ovaya bir baksalar...

O güzelim Gürsu ve Bursa ovasının nasıl yok edildiğini görürler.

Korkunç bir manzara var ortada çünkü...

Bu korkunçluğa gözleriyle şahit olanlar Hürriyet-Yeni Karaman arasındaki Ziraat Parkı'nın ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlayabilirler.

Şehir içinde mezarlıklar dışında neredeyse yeşil alan kalmadı.

Bursa gibi yeşil bir kent adına üzüntüden öte bir durum değil mi bu...

Ziraat Parkı'nın sit kalkanı içine alınması bu nedenle sevindirici, Bursa'nın çevresel değerleri için de bir o kadar umut verici...

Bu yazı 1086 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum