içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

GÖZLEM VE DEĞERLENDİRME

Bir ay arayla iki toplantıya katıldım. Daha önceleri de pek çok toplantıya katıldım. Genişletilmiş Üye Toplantısı adıyla yapılan toplantılarda düş kırıklığı yaşadım. Değişen bir şey yok. Eski hamam eski tas. Kişisel olarak bana bir değer katmadığı gibi benden çok şey götürdüğüne tanık oldum.

Toplantıların günü , saati ve yeri toplantıdan bir gün önce bildiriliyor. Gündemi yok. Hangi konuların tartışılacağı, hangi konularda bilgilendirme yapılacağı bilinmiyor. İnsanlar hazırlıksız geliyor. Neden bir hafta öncesinden bildirilmez? 
Konuşmacılar, genelde aynı kişiler. İçerikleri aynı. Biçemleri (üslup) sert, dilleri keskin, seslenişleri (hitap) yaralayıcı ve kırıcı. Akademik, bilimsel, akılcı eleştiriler yok. Sayısal veriler yok. Geleceğe ilişkin öneriler yok. Gerçekçi, belgelere dayalı eleştiriler yerine kişilere yönelik eleştiriler var.

Eleştiri var ama özeleştiri yok. Kimse kendine iğneyi batırmıyor. Hep başkalarına çuvaldızı batırıyorlar. Kimse kendinde bir eksiklik, bir yanlışlık bulmuyor. Hep karşıdakiler suçlu, hep onlar yanlış. Oysa eleştiri ve özeleştiri örgütlerin vazgeçilemez ve değişmez kuralıdır. Doğrulara ve gerçeklere ancak bu yöntemle ulaşılır. Yanlışlardan bu yöntemle arınılır. Eğer amaç doğruları ve gerçekleri yakalamaksa. 
Yönetimlere, yöneticilere ters düşen, muhalif görünen kişilere söz hakkı verilmiyor. Ya görmezden geliniyor ya da en sona bırakılıyor ki konuşmasını kimseler dinlemesin. Oysa örgüt toplantılarında herkes konuşmalı, konuşturulmalı. Konuşan insanlardan zarar gelmez. En azından ne düşündüğü bellidir. Konuşmayan, konuşturulmayan üyelerden çekinmek gerekli. Çünkü ne düşündüğü bilinmez. İnsanların kahvehanelerde, facebook sayfalarında konuşacaklarına örgüt toplantılarında konuşmaları daha sağlıklı sonuçlar doğurur.

İzleyenlerin pek çoğu birkaç konuşmacıyı dinledikten sonra hemen salondan çıkıp kulis yapmayı yeğliyorlar. Konuşmak kadar dinlemek de bir erdemdir, bir beceridir. Dinlememek, başkalarının düşüncelerini öğrenmemektir. Salt kendimiz konuşursak bilgilerimizi yineleriz; başkalarını konuşturursak onların da düşüncelerini öğrenir, yeni bilgiler ediniriz. Bilgili konuşmak için dinlemek gerekir. Çünkü bilgi sahibi olmadan doğru yorum yapılamaz.

Dinleyicilerde sabır yok. Hoşgörü yok. Konuşmacıları sakin biçimde dinlemek yerine hemen tepkilerini ortaya koyuyorlar. Her düşünceyi beğenmeyebilir, her konuşmayı onaylamak zorunda değiliz. Gerçekler, övgülerle değil eleştirilerle ortaya çıkar.

Birbirimize tahammülümüz yok. Sabrımız yok. Hoşgörümüz yok. Öğrenmeye isteğimiz ve merakımız yok. Birlik ruhu ve bilinci yok. Ülkemizin, insanımızın bunca derdi , sorunu varken iktidar hedefimiz yok.

Bu yazımda kişisel gözlemlerimi ve düşüncelerimi paylaştım. Bir sonraki yazımda görüşlerimi ve önerilerimi paylaşacağım. Birlik zamanıdır. Ekip olma zamanıdır. Başarmak , birlikte davranmaktan geçer.

Bu yazı 1135 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum