içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

GÜLÜMSEYİN GÜNEŞE , UMUTLARINIZ YEŞERSİN!

Umut, kişide olumlu çağrışımlar yapan bir kavramdır. Geleceğe dönüktür ve iyi şeylerin olacağı beklentisi içerisinde olmaktır. İnsana, eylemde bulunma ve çabalama gücü verir. Umut, insanın başarılı olacağı düşüncesini besler ve büyütür
En karanlık günlerde bile umut bulur, aydınlık günleri düşünürüm ben. Çünkü yaşamın olduğu yerde umut vardır. Umut, insanın en yardıma gereksinim duyduğu anda uzanan eldir. Duyguların en varsılıdır umut. Umudun varsa eğer yaşamdan tat alırsın, geniş ufuklara sahip olursun. Yaşamda başarılı olmuş insanların tümü umudunu yitirmeyenlerdir. 
Umutlarımı büyüten, umutlarımı yeşerten olaylardır beni böyle düşündüren. 
Bu yılki Adli yılın açılışı sarayda yapılacakmış. Barolara çağrı yapılmış. Baro’lar, katılmama kararı almış. İzmir Barosu’nun öncülük ettiği bu olaya Bursa, İstanbul, Adana, Antalya, Aydın, Ordu vb. Baro’ları da destek vermiş. 
İşte beni umutlandıran olay. Haktan, hukuktan, adaletten umudumuzu kestiğimiz sırada bağımsız yargının varlığını kanıtlayan hukukçularımız , umutlarımızı yeşertti. Ülkemizdeki hukukun can çekse de, bitkisel yaşama girse de henüz ölmediğinin bir göstergesidir bu davranış. Yeniden iyileşeceğinin, ayağa kalkacağının belirtisidir. 
Salt bu olay değil elbet umutlarımı büyüten. Yerel seçimlerde öncelikle büyük kentlerde ardından İstanbul’da kazanılan seçimler , aydınlık geleceğe ilişkin umutlarımı yeşertti. Hastada yaşam belirtileri görülmeye başladı. Hastamız iyileşecek ve ayağa kalkacak. 
Aydınlanmanın öncülerinden , ünlü ozanımız Tevfik FİKRET, ‘’Sabah Olursa’’ adlı şiirinde şöyle seslenir: İstibdat yönetimin en karanlık, en baskıcı döneminde bile ışığa, aydınlığa olan inancını , umudunu hiç yitirmez. Bize örnek olur.
Evet, sabah olacaktır, sabah olursa, geceler
Geçer, kıyamete dek sürmez.
……………………………………………………………
Işık, ışık... Bugünün işte ruhu, özlemi bu; 
Silin bulutları, silkin o korku gölgesini,
Koşun ışıklar içinden o kutlu kurtuluşa.
Bir gün hiç ummadığımız anda, bırakıp giden umut, elleri dolu dolu geri gelir. Bir gün yaşama ilişkin umutlarımızı yitirmediğimizde güneş ansızın doğar gönlümüzün semalarına. İnsanlığın mayası , aydınlık ve umuttur. Güzel, aydınlık, pırıl pırıl günlerin düşlerini kuralım. Umut türkülerimizi söyleyelim. 
Çünkü ‘’Kazanmayı umut etmeyen, daha baştan yitirmiştir.’’ ‘’Hepimiz aynı bataklıkta yaşıyoruz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor.’’ (Oscar Wilde).
Bizler de yönümüzü güneşe çevirelim; umutlarımızı yeşertelim.

Zeki BAŞTÜRK

Bu yazı 1284 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum