içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÜNİVERSİTELER NE İŞE YARAR?

Deveye sormuşlar: "Neden boynun eğri ?" diye. Deve yanıtlamış : "Nerem doğru ki?"

Ülkemizdeki eğitim sistemini , eğitim kurumlarını ve eğitim anlayışını irdelediğimizde biz de doğru bir şey göremiyoruz. Okulöncesi eğitimden üniversitelere dek öğretim kurumlarında doğru yapılan, düzgün giden bir tek eylem , bir tek işlev göremiyoruz.

Dilimizde güzel bir atasözü vardır: "İnsan yedisinde neyse yetmişinde odur." diye. Okul öncesi eğitimin önemini ve değerini anlatan çok özlü bir sözdür bu. Bir kişinin tüm yaşamında kullanacağı değerlerin ve becerilerin tümü 0-6 yaş döneminde kazandırılır. Böylesine önemli bir çağ , ülkemizde görmezden gelinir. Çünkü okulöncesi eğitimden çocuklarımızın pek çoğu yararlanamaz. Okula gidenlere de beceri , yetenek gibi erdemler kazandırmak yerine dinsel bilgilerle korkular salınır körpe yüreklere , taze beyinlere.

Ilköğretim ve ortaöğretim daha da acınası durumdadır. Öğrencilere okulu sevdirecek, yeteneklerini ortaya çıkaracak kazanımlar yerine ezbere dayalı ve sınav odaklı bilgiler verilir. Yarış atı olarak yetişmesi amaçlanan öğrenci sporcu, sanatçı, bilim insanı olacağına beceriksiz, yetersiz, bilgisiz gençlerimiz olur. Anadolu ve Fen Liseleri değerini ; meslek liseleri işlevini yitirmiştir. Tüm okullar imam hatip liselerine dönüştürülmüştür. Sonuçta Üniversiteye giriş sınavlarında 600.000 ( altıyüzbin) öğrenci sıfır çekmiş; PİSA sınavlarında ülkeler arası sıralamada sonuncu olmuştur.

Gelelim üniversitelere : Iktidar, ülkemizde 210 ( ikiyüzon) üniversite açmakla öğünmektedir. Her ile üniversite açmanın başarı ve yarar getirmediği, aksine yeni sorunlar yarattığı somut biçimde görülmektedir. Öğretim üyesi olmayan , araştırma merkezleri ve labaratuarları bulunmayan, yurtları, spor alanları, çok amaçlı salonları olmayan üniversitelerde nasıl bir eğitim verildiğini hepimiz biliyor ve görüyoruz.

Dünya üniversiteleri sıralamasında ilk beşyüzde üniversitesi bulunmayan bir ülkede yükseköğrenim sorgulanamaz mı? Bilimsel ve akademik çalışmalar yaparak ülkemizin eğitim, sağlık, tarım, sanayi alanlarınd buluşlar yapması, topluma öncülük etmesi gereken bu kurumlar işsiz gençlik yetiştirmektedir.

Üst düzey bir yetkilimiz; " üniversitelerden mezun olanlara iş bulmak bizim görevimiz değildir" derken işsizlik karşısında çaresizliği sergilemiştir. Akademisyen , araştırmacı, bilim insanı yetiştiremeyen üniversiteler, ancak işsizler ordusuna yeni işsizler yetiştirmektedir. Gelecekten umudunu yitirmiş, geleceğe umutla bakamayan gençler ordusu yaratmaktadır bu kurumlar. Sorgulamamız gereken kurumlardır üniversiteler.
Sizler de bir düşünün: Üniversiteler ne işe yarar?

Bu yazı 1127 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum